streda 9. októbra 2013

Barbus-Prvé Vydanie 1987Moj Rip 


1 komentár:

Mišo povedal(a)...

Výborná kazeta!

A tu je pár slov o kapele a o časoch keď pôsobila (druhá polovica 80-tych rokov) z úst jej bývalých členov Vesla a Mikka:
Veslo: Punková scéna bola vtedy absolútne „Do It Yourself“ – od nás by sa mohli kľudne učiť aj samotní Crass :) Platne, kazety a podobne sa predávali a kupovali hlavne na ilegálnych burzách, ktoré často menili svoje miesto. Napriek tomu všetkému (alebo práve pre to?) mám pocit že to bolo nejaké ozajstnejšie, úprimnejšie. Ako kapela sme skúšali každý druhý deň, nemali sme nič iné na práci a ani nás nič iné nezaujímalo. Boli sme spolu celý čas aj mimo skúšok. Takto nejak to bolo v Barbuse ale hlavne potom v Lord Alexe.
Ak sa vyskytol občas nejaký koncert, vždy to bola obrovská udalosť a dôvod na oslavu.
Koncert v Horskom Parku vyzeral skvelo! Veď sme boli jediná kapela, ktorá odohrala celý set :) Krach stihli len 2 skladby a už tam nabehli poliši a bol všetkému koniec.Bolo tam strašne veľa ľudí z celého Československa. Pražáci a tak. Mnohí z nich boli zatknutí a držaní celú noc na polícii. To veru nikto nečakal, mala to byť len taká verejná skúška Zóny A, kde mali trošku zahrať aj spriatelené kapely Tlak, Krach a Barbus...

Mikko: S Veslom sa poznáme od narodenia, bývali a vyrastali sme spolu na jednom dvore, chodili sme spolu 8 rokov do základnej školy a väčšinou sme sedávali v jednej lavici, až kým nás za neposlušnosť samozrejme každoročne nepresadili. Už na Zš sme sa snažili robiť "muziku".
Po škole sme hrali skoro denne kde sa dalo a keď nás od všadiaľ vyhodili "hrávali" sme u mňa od 14 – 16 hod. v detskej izbe, lebo po 16 hod. prišla z práce mama a tá to veru nemohla počúvať.
Zháňanie nahrávok a nebodaj platní to bolo veru v tej dobe veľmi zložité. Väčšinou sa zháňalo na burzách, ktoré boli nelegálne a väčšinou ich rozohnala polícia a mapovali tajní.
Muzika sa šírila medzi známymi na kazetách, alebo ešte kotúčoch. Niečo sa podarilo nahrať z rakúskeho radia na kazetu. Keď mal niekto LP platňu, tak to bola pecka a už sa nahrávalo.
Koncerty neboli skoro žiadne, ak si mal kapelu musel si mať zriaďovateľa a keď si chcel hrať musel si prejsť prehrávkami a tam sedela partička komunistov a to bolo málo pravdepodobné, že ťa pustia ďalej a ešte si musel mať schválené texty komisiou.
Odznaky sme si robili z plechových vrchnákov fliaš a dozadu sme dávali zicherku a nápis sme si maľovali buď farbami z leteckých modelov, alebo písali – odtláčali propisotom. Opasky, koženkové náramky sme si robili sami a kupovali cvočky a dvojnožky v Rempe.
Tričká sme si farbili, alebo striekali vlastnými šablónami a spraymi, pripadne stačilo vypísať na tričko kapely perom.
Koncert v Horskom parku s Lord Alex a Zonou bol veľký zážitok. Organizoval to Koňýk ako verejnú skúšku a bolo tam strašne veľa ľudí. Počas koncertu, po našom vystúpení vypli policajti aparatúru a bolo po zábave. Zrazu tam bolo veľa policajtov a divných osôb v civile, ktorý sa tam pohybovali už pred policajnou raziou. Nakladali ľudí do radu , aj z krčmy Funus do Antonov /žlté Avie/a odviezli na políciu na výsluchy...

(vytrhnuté z rozhovoru s kapelou HERETIX pre blog MUZIKA-KOMUNIKA)